Bulletin - březen 2016

25. květen 2016

Využití moderních technologií ke zlepšení našich každodenních životů se stává v poslední době velice diskutovaným tématem nejen ve světě, ale také v České republice.

Úvodník

Vážení čtenáři,

využití moderních technologií ke zlepšení našich každodenních životů se stává v poslední době velice diskutovaným tématem nejen ve světě, ale také v České republice. Není proto žádným překvapením, že se k tomuto trendu přidává také centrum hlavního města Prahy – Městská část Praha 1. Snahou první městské části je zavádět moderní technologie i v rámci historického centra tak, aby sloužily potřebám našich občanů. Oproti ostatním postupujeme však trochu nekoncepčně. Místo dlouhých analýz a řešením věcí od stolů úředníků se snažíme zavádět technologie rychle rovnou do ulic. Chceme tak hned od prvopočátku ověřit projekty v praxi a znát reakce našich občanů. Praha 1 přichází s projektem „Chytrá jednička“, v jehož rámci již byly implementovány chytré koše Bigbelly, které výrazným způsobem dopomohly ke zlepšení čistoty ulic, ve kterých nahradily klasické koše. Další projekty, které jsou nyní před spuštěním, jsou např. systém chytrého parkování, chytrá zastávka či moderní koncept veřejných záchodků s využitím pokročilejší technologie. Praha 1 by ráda rychle přispěla k podpoře elektromobility na svém území, a proto chystá umístění dobíjecích stanic již v tomto roce. Občané, ale také návštěvníci se brzy dočkají aplikace pro mobilní telefony, kde budou mít k dispozici veškeré potřebné informace a budou mít možnost také zpětné vazby a hlášení jednotlivých podnětů. Naším cílem není zavádět technologie jen proto, že je to nyní „IN“, ale skutečně zlepšovat život lidí a ulehčovat každodenní činnost tam, kde to technologie dovolí a umí.

 

Richard Bureš

Místostarosta

Městská část Praha 1   

Liberec

1. března 2016 se v Liberci, jako v prvním městě v České republice spustila unikátní služba ulehčující jeho obyvatelům i návštěvníkům placení parkovného bezhotovostně. Pro město Liberec platební službu zajišťuje MPLA s.r.o. ve spolupráci s FT Technologies a.s. a využívá přitom platební brány a služby České spořitelny. Použití je velice jednoduché, protože k zaplacení nepotřebujete žádnou aplikaci. Vše se odehrává v internetovém prohlížeči Vašeho mobilního telefonu, tabletu, či počítače (www.parking.liberec.cz ). Při první platbě zadáte registrační značku vašeho vozidla, email, údaje o platební kartě a vše následně zašifrujete zadáním bezpečnostního hesla.  Všechny tyto údaje se uloží do Vašeho zařízení a při příští platbě už jenom zadáte bezpečnostní heslo a provedete platbu. Služba výrazně šetří Váš čas, nepotřebujete už žádné parkovací lístky a v případě, že byste se někde zdrželi, si můžete parkování na dálku prodloužit. Že zavedení služby bylo prospěšné, dokazuje i každodenní nárůst počtu uskutečněných plateb.

České Budějovice 

Chytré obce soutěží o ekologického oskara. Už jen posledních pár dní mají obce na to, aby zaregistrovaly svůj projekt do 8. ročníku Ekologických oskarů, prestižní soutěže v oblasti životního prostředí. Speciální pozornost je letos věnována projektům, které rozvíjejí myšlenku Smart City. Zúčastnit se ale mohou všechny obce nebo města, které přišly na způsob, jak chytře šetřit energie a chránit přírodu. Soutěž probíhá paralelně ve 177 zemích světa a v České republice ji pravidelně pořádá energetická společnost E. ON, která je vedle ostatních významných společností včetně České spořitelny členem Smart City Clusteru. Letos poprvé se do národního kola soutěže mohou zapojit obce a města ve speciální kategorii Smart Cities. Vlastní projekty nebo projekty ze svého okolí, které pomáhají snižovat spotřebu energií či chránit životní prostředí můžete do kategorie Obec jednoduše přihlásit do 15. dubna 2016. Stačí vyplnit přihlášku, kterou naleznete na www.ekologickyoskar.cz. Na stejné adrese se mohou do kategorie „chytrá Obec“ hlásit pod hlavičkou Smart Cities všechny obce a města, které aplikovaly inovativní řešení při hledání energeticky úsporných opatření, snížení ekologické zátěže nebo řešení dopravních problémů. Vítězové jednotlivých kategorií obdrží opravdu velmi hodnotné ceny a jeden z nominovaných projektů bude mít možnost zastupovat Českou republiku na světovém finále soutěže Energy Globe Award.

Síť pro Internet věcí

Síť pro Internet věcí už pokryla polovinu měst a obcí. V polovině února 2016 oznámila společnost SimpleCell budování první sítě pro Internet věcí ve spolupráci se společností T-Mobile. Na konci března už nová mobilní síť pokrývala více než polovinu měst a obcí v České republice. Do konce dubna by měla být pokryta všechna města nad 20 tisíc obyvatel a v průběhu května všechna okresní města České republiky. Na konci roku by zhruba čtyři stovky vysílačů měly zvládnout pokrytí celého území. Nová tuzemská síť pro Internet věcí (IoT) využívá technologii SIGFOX, jednu z technologií, které mají nejenom široké možnosti, ale také již existující technologické zázemí. Síť samotná slouží hlavně k přenosům malých objemů dat z velmi různorodých zařízení od jednotlivých, až po celé sítě.  Celorepublikové pokrytí, vysoký dosah a vše další dělá z této sítě například dobrý základ pro budování chytrých, propojených měst. Využití SIGFOX technologie navíc znamená, že budovaná síť a v ní využívané technologie budou pracovat v desítkách dalších zemí, včetně “roamingu” tak, jak ho známe z klasických mobilních sítí. Vše ale za podstatně nižších nákladů. Celoplošná síť je pro Internet věcí zásadní, umožní napojit množství zařízení s dlouhodobou životností, a minimálními nároky na údržbu tak, aby předávala data. Ať už jde o různá čidla pro měření (energií, vody, plynu, elektřiny), pohybová čidla, obsazenost či průjezdy na komunikacích, zaplněnost odpadkových košů, sledování polohy či facility management.  Nízká cena modemů i samotné komunikace umožní doslova masové nasazení. A jednoduché programátorské rozhraní umožňuje nad data stavět potřebné aplikace. Více informací o budované síti najdete na www.simplecell.cz. Česká spořitelna navazuje se společností SimleCell úzkou spolupráci, proto neváhejte a pro bližší informace se obraťte i na nás.

Astana – Kazachstán

Být leaderem v konceptu Smart City nevyžaduje nutně být bohatým městem v bohaté zemi. Moderní technologie může užívat každá obec či město, která k tomu najde dostatečnou vůli. Užití těchto technologií s sebou často nese nejen výsledky ve formě lepší veřejné služby, ale lze tak dosáhnout i nezanedbatelných úspor, zvláště pokud nová technologie může časem zcela nahradit technologii starou. Kazašské město Astana se se svým projektem Smart Astana snaží dostat do top 50 inteligentních měst ve světě. Svým obyvatelům město nabídlo v rámci projektu například systém automatického nahlášení, se kterým pracují nejen policie, nemocnice, ale například i školy (prevencí záškoláctví u problematických studentů formou elektronické kontroly ze strany rodiče). V nemocnicích systém reguluje fronty a umožňuje přijímat pacienty v závislosti na jejich zdravotním stavu, typu léčby či nakažlivosti pro ostatní pacienty. Nová řešení také umožňují celoplošnou evidenci pacientů ve všech zařízeních a snižují tak mimo jiné administrativu zdravotnického personálu a urychlují komunikaci mezi jednotlivými specializovanými zdravotnickými zařízeními.  Kromě inteligentních klinik, škol a osvětlení nabízí projekt i „smart platební styk“. Koncept Smart Astana je realizován pomocí projetu Astana Innovations. Realizace a financování všech těchto „chytrých projektů“ probíhá ze strany komerčních investorů bez použití veřejných prostředků.

Zdroj: http://www.kazakhembus.com

Aberdeen

V březnu 2016 zaznamenaly palivočlánkové autobusy ve skotském Aberdeenu rok úspěšného provozu na linkách hromadné dopravy. Jedná se o největší park palivočlánkových autobusů v Evropě. Během roku najezdily tyto autobusy celkem 250 tisíc mil, tj. 400 tisíc km a přepravily více než 440 tisíc cestujících. Za rok provozu byly jejich nádrže více než 1600krát naplněny vodíkem. K zásobování vodíkem slouží velkokapacitní plnicí stanice, instalovaná v autobusových garážích. Projekt vodíkových autobusů v Aberdeenu (Aberdeen Hydrogen Bus Project) je veden aberdeenským magistrátem a jeho celkový rozpočet činí 21 mil. liber (cca 725 mil. Kč). Město Aberdeen s cca 220 tisíci obyvateli se hlásí ke konceptu Smart city. Palivočlánkové autobusy zde, podobně jako například v hlavním městě Norska Oslo, pomáhají naplňovat jeho strategii bezemisní a nízkoemisní městské mobility.

Zdroj:http://www.aberdeencity.gov.uk

Zpět na přehled novinek

Chcete i z vaší obce mít Chytré město?

Kontaktujte nás