Bulletin - červen 2016

1. červenec 2016

Dnešní města se musí stále více vyrovnávat s měnícími se trendy socioekonomického vývoje i požadavky na růst kvality života svých obyvatel.

Úvodník

Vážení čtenáři,

dnešní města se musí stále více vyrovnávat s měnícími se trendy socioekonomického vývoje i požadavky na růst kvality života svých obyvatel. Například odpadové hospodářství a vytváření vhodných podmínek pro třídění odpadů je pro většinu měst a obcí náročnou činností. Efektivně plánovat svoz odpadů je složité - svoz odpadu tak probíhá buď zbytečně často a obec plýtvá prostředky, nebo naopak v příliš dlouhých časových intervalech, což vede k přeplňování odpadových nádob a nepořádku na kontejnerových stáních. 

Dovolte, abychom Vám představili „chytré“ řešení elektronizace odpadového hospodářství. Jedná se o novou službu pro občany, samosprávy i svozové firmy. Služba Smart City Odpady je naším prvním projektem v rámci konceptu „Chytré město“ a věříme, že podpoří jeho další rozvoj. Nasazení služby i její využívání je velice jednoduché. Nevyžaduje zásahy do stávajících informačních technologií, ani doplňující nákupy či instalace nového hardwaru nebo softwaru. Tato služba  využívá monitoringu hladiny odpadu v kontejnerech a odpadových nádobách. Díky tomu lze operativně instruovat svozovou firmu o nutnosti svozu z určitých míst, optimalizovat trasy svozu včetně selekce typu sváženého odpadu a mnohem efektivněji připravovat dlouhodobé svozové plány. Polohy stání i informace o stavu kontejnerů a odpadových nádob lze pohodlně zobrazit v mapě např. na webových stránkách města. Mizí nepořádek u stání a občané jsou k třídění odpadu ještě více motivováni.

Koncept „Smart City“ – „Chytré město“ je naší strategickou prioritou a jsme potěšeni, že z pozice průkopníka nejnovějších informačních a komunikačních technologií můžeme být jeho součástí a přispívat tak k rozvoji městského prostředí, podporovat jeho udržitelný ekonomický vývoj a zároveň kvalitu života jeho obyvatel.

Ing. Václav Provazník

Jednatel a ředitel Komerční divize

O2 IT Services s.r.o.

Děčín

Dopravní podnik města Děčína (DPMD) ve spolupráci s asociací Visa Europe, Českou spořitelnou a.s. a společnostmi Telmax s.r.o. a Global Payments Europe, s.r.o. zavádí možnost platby jízdného bezkontaktními bankovními kartami. Je to první krok na cestě k plánovanému převedení jízdného plně na technologii platebních karet. Cestující v děčínské MHD mohou od 1. června platit za jízdenky bezhotovostně. Všechny autobusy jsou u předních nástupních dveří vybaveny platebními terminály, které přijímají bezkontaktní bankovní karty. Při nástupu do vozidla tak mohou cestující nově za jízdenku zaplatit pouhým přiložením karty. Další velmi praktickou novinkou, kterou cestující jistě ocení, je navíc možnost přiřadit k bezkontaktní platební kartě časový kupon DPMD. Vzniká tím plnohodnotná alternativa k současnému řešení, kdy jsou časové kupony nahrávány na speciální dopravní kartu. Základem je přihlásit se do e-shopu DPMD na https://eshop.dpmdas.cz/. K jednomu uživatelskému účtu lze následně podle pokynů zaregistrovat i několik platebních karet. Zvolenou hodnotu kuponu je možné uhradit online přímo platební kartou, případně převodem z účtu. Pak už stačí jen počkat na potvrzovací e-mail DPMD o zaplacení a aktivaci kuponu. Při platbě kartou dojde k připsání kupónu do 24 hodin, v případě bankovního převodu je pak třeba počítat s časovou prodlevou, nejdéle tři pracovní dny. Česká spořitelna vítá možnost spolupracovat na takovýchto inovativních projektech, protože je díky moderním bankovním službám schopna jednotlivým městům nabízet řešení, která jejich obyvatelům citelně zpříjemňují život. Navíc můžou být inspirací pro další podobné projekty v oblasti veřejného sektoru.

Litoměřice

Město Litoměřice si jako první pořídilo českou chytrou solární lavičku, kterou může od května 2016 každý vidět a využívat v litoměřickém parku Václava Havla. Jedná se o první sériový kus vylepšené lavičky, jejíž prototyp byl představen loni před Národní technickou knihovnou v pražských Dejvicích a dále na výstavě EXPO 2015 v Miláně. Litoměřice se dlouhodobě věnují oblasti udržitelné energetiky, která patří mezi hlavní rozvojové priority města. Solární lavička je tak další aktivitou zapadající do mozaiky činností města na poli energetických úspor, či využívání alternativních zdrojů. Její instalací chtějí Litoměřice přispět k popularizaci využití solární energie ve veřejném prostoru. „Jde o první „chytrou“ lavičku určenou nejen k odpočinku. Nabízí totiž možnost bezplatného připojení k internetu a dobití mobilních telefonů, tabletů, čteček i fotoaparátů, a to pouze s využitím solární energie. Dále monitoruje výrobu energie, spotřebu při dobíjení a kvalitu ovzduší. Lavička nabíjí přístroje pomocí USB zásuvek a nabízí i indukci pro telefony, které bezdrátové nabíjení podporují. Má zabudovanou baterii, díky níž systém funguje, i když zrovna slunce nesvítí. Na délku měří 2,2 metru a je vysoká necelý metr. Solární panel je umístěn za opěradlem. Lavička váží zhruba 350 kilogramů a je vyrobena z oceli, betonu a dřeva. Díky své funkčnosti zapadá solární lavička do koncepce propagace a osvěty udržitelné energetiky realizované městem Litoměřice.

Přerov

V rámci soutěže „Tady žiju“ se představilo 17 českých měst, mezi jinými Zlín, Jihlava nebo České Budějovice. O výsledcích rozhodli účastníci konference zaměřené na městskou mobilitu, která se konala koncem dubna v Koutech na Vysočině, jejímž hlavním partnerem byla i Česká spořitelna. Každé ze soutěžních měst představilo současný dopravní systém, hlavní pozornost se ale zaměřila na vizi dalšího rozvoje, plánovaná opatření a možnosti trávení volného času. Klíčová byla schopnost předvést krásy města, vyzdvihnout pozitivní příklady a vize v oblasti dopravy. Města vytipovala také místa, kde se objeví nová opatření, jež od letošní zimy nově definuje zákon o silničním provozu. Mezi ně patří například cyklistická ulice, sdružený přechod pro chodce a cyklisty nebo jízdní pruh pro cyklisty, který mohou využívat i motorová vozidla. Vítězem soutěže se stal Přerov, úspěch slavila i další moravská města Olomouc, Šumperk, Třinec, Otrokovice a Uherské Hradiště. Přerov v současné době disponuje více než 25 km cyklostezek. Od prosince loňského roku funguje parkovací dům pro kola u vlakového nádraží, jeho služby využilo už více než 4 000 cyklistů. „Vyhráli ti, kdo ukázali vztah ke svému městu a skutečný zájem o řešení problémů s dopravou, nejen formální plnění indikátorů nebo budování nových dopravních staveb,“ komentoval výsledky soutěže Dalibor Horák, který je členem správní rady Asociace cykloměst.

Marseille a Paříž

Krátce poté, co byl v Paříži slavnostně předán do pravidelného provozu první z 23 elektrobusů Bolloré BlueBus, zahájily na začátku června 2016 provoz elektrobusy také v dalším francouzském městě Marseille. Na rozdíl od „plně francouzských“ elektrobusů v Paříži jezdí v Marseille osvědčené španělské elektrobusy Irizar i2e, známé například z Barcelony nebo Londýna. Irizar i2e v provedení pro Marseille je 12metrový dvoudveřový plně nízkopodlažní elektrobus o přepravní kapacitě 77 míst, z toho 27 sedících a jedno místo pro handicapované. Vozidlo je koncipováno jako „noční“ elektrobus s kapacitou trakčních baterií dostačující pro celodenní dojezd. Prostor pro cestující a pro řidiče má své vlastní topení a svoji klimatizaci. S výjimkou čelních světel je veškeré osvětlení elektrobusu řešeno pomocí LED světelných zdrojů. Ten pařížský - BlueBus je také 12metrový elektrobus s kapacitními parametry srovnatelného dieselového autobusu. Demonstrační provoz tohoto elektrobusu je součástí strategie města Paříže jakožto smart city v oblasti čisté mobility. Podle této strategie by mělo být do roku 2025 všech 4,5 tisíce městských autobusů převedeno na „čistý“ pohon. 80 % z nich by mělo být poháněno elektrickou energií a zbývajících 20 % spalovacími motory na bioplyn.

Více na: http://zeeus.eu a http://www.irizar.com

"ZmapujTo"

"ZmapujTo" je aplikace určená pro obce (městské části), jejich občany a návštěvníky, která výrazně usnadňuje hlášení různých závad, či nepořádku na území obce. Díky této mobilní aplikaci má každý občan možnost jednoduchým a rychlým způsobem upozornit obec na jakoukoli závadu či zaslat podnět. Aplikace umožňuje, aby občan odeslal fotografii konkrétního problému a současně zaslal i jeho přesnou polohu, případně komentář. Následné zpracování a vyhodnocení nahlášených informací je pro obec již velmi snadné. Hlášení jsou ukládána na zabezpečený a zálohovaný server, zpracovávána a průběžně předávána obci včetně geografické lokalizace, fotografie a případného komentáře odesílatele. Není třeba nic instalovat, ani kupovat hardware nebo software, vše funguje přes webový prohlížeč. Účet pro obec je zřízen zdarma na základě jednoduché registrace. Více na http://www.zmapujto.cz/

 

 

 

Zpět na přehled novinek

Chcete i z vaší obce mít Chytré město?

Kontaktujte nás