Očekávané Smart City události roku 2017

10. leden 2017

Další města dokončí své smart city strategie v návaznosti na strategické a územní plány. Určitě také uvidíme více pilotních realizací v parkování, odpadech, dopravě, nebo v energetických úsporách.

 

Portály občana

Stejně jako před lety banky, budou se letos i města snažit v rámci zvýšení komfortu občanů a snížení nákladů přesouvat komunikaci občanů z úřadů na internet. Portály občana mají dnes například ve Zlíně, Brandýse nad Labem, Bílině, Novém Boru, Horním Slavkově i v dalších městech. Letos lze očekávat jejich masovější rozšíření. Navíc na to jsou evropské dotace.

 

Bezhotovostní placení ve veřejné dopravě

Přiložte k platebnímu terminálu v autobude svou běžnou platební kartu a jeďte. Zaplatíte tak jednorázové jízdné, nebo použijete časový kupon, kdy vám na konci periody systém sám spočítá optimální tarif. Různé obdoby tohoto systému znají už například v Děčíně, Jeseníku, Ostravě, či nově v Brně. Letos k nim přibydou další česká města.

 

Bezhotovostní placení parkovného

Parkovací automaty na mince a bankovky budou nahrazovány terminály na platební karty a mobilní telefony. Funguje to v Liberci, v pražských parkovacích zónách i jinde. Kromě toho si stále častěji řidič ověří dostupnost konkrétních parkovacích míst v dané ulici nebo oblasti. To teď testuje například Kolín.

 

Dálkové odečty energií

Měřiče spotřeby vody, elektřiny a plynu, které jsou vybaveny modulem pro bezdrátovou komunikaci, umožňují odečítat spotřebu na dálku. Jsou sice dražší než standardní měřiče, ale nemusíte být doma celé úterý dopoledne, abyste vpustili do bytu pracovníka energetické společnosti. Po delší diskusi jsme se pro toto řešení rozhodli i v našem SVJ.

 

Elektromobilita

Pokud si města srovnají (nedotované) náklady na nákup a následný provoz automobilů se spalovacím motorem s (dotovanými) náklady na nákup a provoz elektromobilů, mohou dojít k závěru, že nahradit část svého vozového parku elektromobily je ekologické i ekonomické. Stále více měst tak bude používat elektromobily pro služební cesty po městě a okolí, pro senior taxi, apod.

 

Z koncepčních aktivit v oblasti smart city bych rád zmínil tři: Platforma Svazu měst a obcí ČR Lepší města pomůže mapovat a realizovat ta chytrá řešení, která mají největší socioekonomický přínos. Úřad vlády ČR zase v rámci koordinace digitální strategie  ocení v soutěži Chytrá adresa nejlepší uskutečněné smart city projekty. Novinky z chytrého světa můžete stejně jako loni sledovat na www.chytremesto.cz.

 

Marcel Babczynski, ředitel Projektů veřejného sektoru České spořitelny

Chcete i z vaší obce mít Chytré město?

Kontaktujte nás