Vychytralé město

27. únor 2017

Digitalizace přináší našim městům a obcím nejzásadnější změnu za posledních 100 let. Pojem „Smart City“ se tak stal součástí slovníku řady jejich politických představitelů - v dobrém i zlém. Někteří ho chápou jako cestu ke zvýšení kvality městského života. Jiní spíše jako příležitost, jak rychle posbírat politické body.

„Viditelně, levně, do voleb,“ jsou tři metriky, podle kterých se někteří starostové rozhodují o (ne)realizaci nových projektů. A tak si například městský úřad pořídí s pomocí dotace MDČR jeden elektromobil. Pan starosta s ním jezdí po náměstí a vystavuje na odiv osobní snahu účinně snižovat emise. Je to „smart“. Nebo se před vchodem do radnice objeví chytrá lavička, na které si mohou občané odpočinout a dobít mobily. Systém je napájen solárním panelem, který vyrábí zelenou energii. V rámci propagace ji navíc dodavatel pronajme na půl roku za symbolickou cenu. Velmi „chytré“. Ještě „chytřejší“ je sepsat třísetstránkovou smart city strategii a prohlašovat, že právě my jsme jedno z mála měst, kterému se podařilo uchopit problematiku smart city komplexně a systematicky. Realizaci konkrétních projektů ještě zvážíme (podle tří výše uvedených měřítek).

Jedna ruka netleská. Chytré město netvoří jednotlivé technologické vychytávky. Skutečný koncept smart city spočívá v propojení jednotlivých oblastí správy města. Město se stává chytrým teprve v okamžiku, kdy dokáže dokáže sesbírat data z různých inteligentních systémů, přeměnit je v užitečné informace a ty následně použít ke zlepšení kvality života svých občanů, snížení nákladů na chod města a plánování jeho dalšího rozvoje. K tomu je zapotřebí mimo jiné i inteligentní systém řízení, který na základě společné datové konektivity integruje jednotlivé „chytré“ prvky. Teprve pak mohou například senzory obsazenosti parkovacích míst zapnout veřejné osvětlení ve chvíli, kdy nad nimi zastaví auto, senzory počasí upravit jeho intenzitu během sněhové vánice, inteligentní systém placení umožnit řidiči zaplatit parkovné bez nutnosti vystupovat a hledat parkovací automat a navigace v autech ostatních řidičů oznámit, že v dané lokalitě se počet volných parkovacích míst právě snížil o jedno.

Takový komplexní inteligentní systém už ovšem něco stojí. Není proto divu, že v současnosti je koncept „smart cities“ či „connected cities“ tažen spíše smělými vizemi technologických firem než reálnou poptávkou měst, pro které zatím až příliš často poměr socioekonomických přínosů a nákladů takových provázaných řešení nevychází.

Chcete i z vaší obce mít Chytré město?

Kontaktujte nás