Vyhlásili jsme „hon“ na chytré radnice

2. březen 2017

Jaké město v Česku je největší zná každý. Téměř každý si dovede také spočítat, která municipalita je nejbohatší. Málokdo tuší, ve kterém městě či obci jsou nejlepší podmínky pro život. Zcela určitě nikdo ale neví, která radnice je nejchytřejší. Během letoška se dozvíme i to. Česká spořitelna  ve spolupráci se společností O2 IT Services a Úřadem vlády ČR včera v Hrzánském paláci v Praze slavnostně vyhlásila soutěž „Chytrá radnice“ pro všechna města a obce v zemi.

Projekt "Chytrá radnice" má ambici stát se největší soutěží svého druhu v Česku. Cílem soutěže je ukázat dobré příklady z praxe a sdílet zkušenosti z realizace nových řešení. Vyzývá obce, města, městské části i soukromé subjekty, aby se prezentovaly svými moderními projekty ve veřejné správě a samosprávě.

Vyhlášení proběhlo formou panelové diskuse na téma Smart a budoucnost v Česku. Zúčastnil se jí koordinátor digitální agendy ČR Tomáš Prouza, generální ředitel O2 Česká republika Tomáš Budník, Českou spořitelnu zastupoval šéf projektu Chytré město Marcel Babczynski. O zkušenosti se zaváděním moderních technologií do měst se přijeli podělit i kolegové ze Švédska a Finska. 

Hlavním smyslem zavádění konceptu Smart City do měst je vyrovnat se s neustávajícím přílivem obyvatelstva do měst. Podle některých odhadů by ve městech mělo do roku 2050 žít 70 procent veškerého obyvatelstva. Moderní technologie mají pomoci zajistit efektivní hospodaření města, zajistit občanům životní komfort a také šetřit životní prostředí. Jednotlivé projekty se zaměřují na posílení plynulosti dopravy, snižování emisí, zefektivnění svozu komunálního odpadu, anebo zefektivnění transakcí občanů se státní správou.

Jen v Česku by do roku 2020 měl trh s řešeními pro Chytrá města dosáhnout hodnoty kolem 100 miliard korun. Rostoucí poptávka měst a obcí po zavádění nových technologií přiměla Českou spořitelnu - lídra domácího trhu ve financování veřejného sektoru - nabízet speciální balíčky služeb a financování pod názvem Chytré město. Počátkem roku jsme například dokázali „pobláznit“ Brno zprostředkováním bezkontaktní „šalinkarty“. Elektronické jízdné již Česká spořitelna v rámci svého programu „Chytré město“ zprostředkovala i dalším městům, např. Ostravě, Kolínu, Berounu, Příbrami, Děčínu nebo Jeseníku.

Přihlásit či pochlubit se s "chytrým" řešením, které zkvalitňuje život v místě vašeho bydliště, můžete i vy. Zaregistrovat ho do soutěže můžete na webu www.chytra-radnice.cz.

Chcete i z vaší obce mít Chytré město?

Kontaktujte nás